Podsumowanie II wekendu Westivalu

25 / 11 / 2015
data wydarzenia
20 November 2015 to 22 November 2015

Powiązane artkuły

Kolejny, drugi westivalowy weekend w dniach uważamy za udany.
 
Piątkowe przedpołudnie to oczywiście możliwość zwiedzenia wystawy "EU Mies van der Rohe Award 2015" i odbywające się każdego dnia Westivalu warsztaty architektoniczne dla studentów i dzieci. Wystawę MvdR odwiedziło kolejne kilkaset osób a warsztaty cieszą się nisłabnącym powodzeniem.
 
MIESZKANIOWE FORUM- spotkanie przedstawicieli TBS, architektów, deweloperów i zainteresowanych tematem mieszkańców Szczecina dotyczące konkursów architektonicznych w budownictwie mieszkaniowym. Głos zabrali między innymi Grażyna Szotkowska ze Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (STBS) oraz przedstawiciel dewelopera, Pan Michał Ciomek (Inwest Komfort). W otwartej dyskusji rozmawiano o inwestycjach mieszkaniowych, które dzięki konkursom architektonicznym starają się wytyczać nowe standardy jakościowe.

 

Połączony z prezentacją wykład Katarzyny Rzehak dotyczący nowych trendów w projektowaniu sfery publicznej i tego jak desing zmienia miasta i ich infrastukurę odbył się  w sobotę przy pełnej sali westivalowego FORUM. Zasługiwał na uwagę. Katarzyna Rzehak: historyk sztuki, krytyk dizajnu poprowadziła spotkanie w sposób szczególny i atrakcyjny. A my dowiedzieliśmy się m.in jak łączyć współczesne osiedla ze stara częścią miasta, aby połączenia te były funkcjonalne i estetyczne. Jak rewitalizować miejskie tereny rekreacyjne czy wreszcie jak ważna jest ambitna architektura w każdym przypadku np. miejsc pubicznych powszechnie uważanych za wstydliwe, czyli miejskich toalet. Wnioski? Wszystko musi byc zaprojektowane, sprytne rozwiązania architektoniczne oszczędzają nasze pieniądze, a dizajn powinien zakładać oszczędności. Po wykładzie w westivalowym kinie odbyła sięprojekcja 4-6 odcinka filmu " Księga przestrzeni".

 
FORUM STRATEGII na temat wykorzystania architektury i konkursów  architektonicznych w strategicznym rozwoju miast, to spotkanie zaproszonych samorządowców i projektantów z Katowic, Gdyni i Wrszawy. W spotkaniu uczestniczyli także Panowie: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wiceprezydent Piotr Mync i Jaroslaw Bondar architekt miasta Szczecin. Marcin Sadowski z renomowanego warszawskiego biura JEMS Architekci przedstawił projekty nagrodzone w międzynarodowych konkursach. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dwa  projekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Oddany w tym roku do użytku, sąsiadujący z legendarnym spodkiem gmach z nowatorskim, przełamanym dachem tworzącym pokrytą trawą, ogólnodostępną rekreacyjną "zieloną dolinę". A także gotowy do realizacji projekt dawno oczekiwanej nowej ambasady polskiej w Berlinie. Marek Stepa, wiceprezydent Gdyni  zaprezentował wypróbowane w tym mieście metody planowania przestrzennego oraz prezentacji i konsultowania z mieszkańcami planów nowej zabudowy. Szczególne zainteresowanie  widzów, w tym Prezydenta Krzystka wzbudził  sukces wybudowanego  w tym celu dizajnerskiego pawilonu tak zwanego "info - boxu"  oraz kilkunastoletnia już tradycja organizowania konkursów architektonicznych na publiczne i prywatne inwestycje w ważnych rejonach miasta.
 
Wojciech Mierowski, wybitny specjalista brandingu, autor strategii marki Floating Garden zahipnotyzował wszystkich opowieścią o sensie "brandingu" i wartości działania wg zasady "by why?". To nie koniec bo w ostatni weekend Westivalu ciąg dalszy jego opowieści. Będzie w niej - przypomnienie o założeniach strategii marki Szczecina i dyskusja na temat jej realizacji
 
Mimo przekroczenia przewidzianego na to Forum czasu prezentacji, sala do końca była wypełniona po brzegi. Po prezentacjach gorąco dyskutowano tezy wystąpień. Prezydent Krzystek z dużym zainteresowaniem dopytywał prezydenta Marka Stępę o szczegóły funkcjonowania gdyńskiego info-boxu. Sadząc po zainteresowaniu widzów, szczególnie w kontekście planowanej szeroko zakrojonych inwestycji na Łasztowni przydałoby się takie miejsce i w Szczecinie. Szczecinianie są coraz bardziej zainteresowani swoim miastem.  Wojciech Mierowski opowiadał o strategii marki Szczecina zapraszając na rozwiniecie tego tematu w ostatnią westivalową sobotę, kiedy to wystąpi w trakcie FORUM  Floating Garden. 
 
Co jeszcze? Mamy z sobą wernisaż grafik i spotkanie z ich autorką  Bożką Rydlewską,  w holu szczecińskiej  filharmonii, które  cieszyły się dużym zainteresowaniem.Artystka i ilustratorka tworzy fantasmagoryczne światy w których wśród kwiatów i liści spotkać można motyle, papugi czy ryby. Jej niepowtarzalny styl tworzą wyjątkowo subtelne ilustracje oniryczno-ornamentalnego świata roślin. Co to jest? Warto zobaczyć i samemu wyrobić sobie zdanie.   
 
Przemek Głowa zabrał miłośników naszego miasta na 3,5 godzinny spacer do Podjuch pomimo  niezbyt, jak na spacery rewelacyjnej pogody chętnych nie brakowało.
Drzwi otwarte w Lastadii, gdzie bardzo serdecznie przyjął nas SEC wraz z projektantem Markiem Orłowskim oraz Filharmonia gdzie mieliśmy okazję zobaczyć nie tylko na co dzień ogólnodostępne części ale też zaplecze. Wieczory upływały wszystkim  westivalowiczom także przyjemnie niezwykle w Westivalowym Klubie.
 
Westivalowy weekend przedłużył się o poniedziałek 23 listopada. Westivalowy dzień rozpoczął się wernisażem wystawy - Dziedzictwo Miast Francuskich , dostępnej mieszkańcom i  wszystkim przechodniom na Aleji Kwiatowej. Po otwarciu wystawy jego uczestnicy przeszli do Klubu 13 Muz na konferencję - Kultura Przestrzeni Publicznej. Sala była pełna, spotkanie uroczyście 
rozpoczął Ambasador Francji Pan Pierr`e Buhler. A potem francuskie spojrzenie na temat przedstawiła Pani Katarzyna Fiszer z pracowni Fiszer Atelier 41, perspektywę polską przedstawił Architekt naszego miasta Pan Jarosław Bondar.Jakość przestrzeni publicznej równa się jakości architektury i odwrotnie, a przestrzeń publiczna dotyczy miasta jako całości. Uczestnicy spotkania, w większości osoby młode dowiedzieli się na przykład, że polityka mieszkaniowa Francji zaklad ścisłe powiązanie z polityką mieszkań socjalnych i w każdej dzielnicy przewidziany jest odpowiedni procent przstrzeni na lokale socjalne.  A Szczecin, miasto śreniowieczne ma  wspaniałe możłiwości wprowadzenia współczesnych reguł życia publicznego.
 
Tekst przygotowała Pani Katarzyna Tokarska.
Dziękujemy za obecność i zapraszamy na więcej w trakcie trzeciego weekendu Westivalu - Sztuka Architektury.
SARP o. Szczecin
20/11
2015

Program II weekendu Westivalu

Szczegółowy program drugiego weekendu trwającego Westivalu - Sztuka architektury. A w nim między innymi goście: Marcin Sadowski (JEMS), Wojtek Mierowski (Brand New Attitude), arch. Marek Stępa (V-ce Prezydent Gdyni), Bożka Rydlewska, Arobal i oczywiście Przemek Głowa.
26/11
2015

Program III weekendu Westivalu

Szczegółowy program trzeciego weekendu trwającego Westivalu - Sztuka architektury. A w nim między innymi goście: arch. Robert Konieczny, Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury), arch. Piotr Mync (V-ce Prezydent m. Szczecin), arch. Jarosłoaw Bondar (Architekt Miasta), ​Wojciech Mierowski (Brand New Attitude), finałowa prezentacja warsztatów, warsztaty dla dzieci, zwiedzanie Opery na Zamku i oczywiście niezawodny Przemek Głowa.