Pogrzeb architekta Adama Wycichowskiego

18 / 09 / 2016
data wydarzenia
12 October 2016
Pogrzeb architekta Adama Wycichowskiego

 

W dniu 18 września 2016 r. w Nyköping pod Sztokholmem zmarł architekt Adam Wycichowski, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej (1975), człnek szczecińskiego oddziału SARP. 

 

Do Szczecina przyjechał z Poznania. W październiku 1969 r. rozpoczął studia w reaktywowanym po 17 latach Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodno-Melioracyjnego Politechniki Szczecińskiej. Dyplom mgr inż. architekta uzyskał w 1975 r. Rok pracował w "Miastoprojekcie" w Poznaniu jako asystent projektanta. W 1977 r. wrócił do Szczecina i rozpoczął pracę w Biurze Studiów i Projektów Służby Zdrowia. Tu uzyskał uprawnienia projektowe. Był m.in. projektantem rozbudowy szpitala w Szczecinie-Zdrojach. Był członkiem szczecińskiego Oddziału SARP.

Za działalność na rzecz wolnej Polski 21 grudnia 1981 r. został aresztowany i najpierw osadzony w więzieniu w Goleniowie, a od 4 stycznia 1982 r. internowany w ośrodku w Wierzchowie. Po półrocznym internowaniu zwolniony z nakazem wyjazdu z Polski. W sierpniu 1982 r. razem z małżonką Marią Teresą z paszportami "w jedną stronę" przymusowo wyemigrował do Szwecji.

Od 1984 r. jako architekt pracował w Berg Arkitektkontor AB w Sztokholmie, w jednym z największych biur projektowych w Szwecji. W latach 1985-1989 był współprojektantem słynnej hali sportowej "Stockholm Globen Arena" w Sztokholmie. Jako ekspert w dziedzinie projektowania obiektów sportowych był jednym z głównych projektantów Narodowego Stadionu Piłkarskiego w Sztokholmie "Frendsbank Arena" oddanego do użytku w 2012 r. Na swoim koncie ma także realizację wygranego konkursu na rozbudowę Archiwum Miejskiego w Sztokholmie oraz projekt elektrociepłowni i spalarni odpadów Gärstadverket w Linköping (2005), za który otrzymał nagrodę SAR.

Od początku studiów zajmował się rysunkami satyrycznymi, drukowanymi w różnych gazetach i tygodnikach (m.in. "Jantar", "Politechnik", „Jedność”, w dwutygodniku satyrycznym "Młyn" i w „Tygodniku Solidarność”). Poza pracą zawodową tworzył też krótkie satyryczne filmy rysunkowe, zajmował się fotografowaniem architektury i parazawodowo grał w tenisa stołowego.

 

Uroczystości pożegnalne odbędą się 12 października 2016 r. o godzinie 11.00 na cmentarzu w Nyköping.

 

W imieniu pierwszego rocznika szczecińskiej Architektury
Piotr Zaniewski

1/08
2016

Konurs - „Polaricum” w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie

SARP O/Katowice ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej przedsięwzięcia „Polaricum” w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.
10/10
2016

HANI RASHID (Asymptote Architecture/USA) we Wrocławiu

Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław, organizator całorocznego cyklu DUŻE A_PRZESTRZEŃ DLA PIĘKNA: NATURA-SPOŁECZNOŚĆ-ARCHITEKTURA, zaprasza na najbliższy wykład "Przyszłość dzisiaj", który wygłosi HANI RASHID (Asymptote Architecture/USA).