Sacrum minus

31 / 03 / 2017
data wydarzenia
31 March 2017
Wernisaż wystawy fotograficznej profesora Waldemara Marzęckiego w Galerii Forma.

Szanowni Państwo,

W piątek 31 marca 2017 roku w Galerii Architektów Forma odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej profesora Waldemara Marzęckiego zatytułowanej „Sacrum minus”. Inspiracją dla poszukiwań artystycznych Autora była budowa nowego kościoła parafii rzymskokatolickiej w Mierzynie (woj. Zachodniopomorskie). Marzęcki, odkrywając elementy architektury przesłonięte woalem z chmur – jak czytamy w recenzji artysty rzeźbiarza Jerzego Lipczyńskiego, prof. ZUT – układa je w nowe konfiguracje tak, by w pewnym momencie zatracić granicę między tym co rzeczywiste, a tym co wygenerowane. Oniryczny klimat prac przywodzi na myśl estetykę surrealizmu. Architekt prof. Wojciech Bonenberg (Politechnika Poznańska) w pracach Marzęckiego odnajduje nowy kierunek reminiscencji piękna architektury za pomocą środków narracji fotograficznej. Sacrum staje się wartością wywołującą emocje metafizyczne – związki architektury z przyrodą (niebem, słońcem, chmurami…). Na wernisażu w Galerii Forma zobaczymy jeszcze więcej. Wielkoformatowe fotogramy będą szkieletem dla projekcji wystawy. Film, dźwięk, światło, performance staną się natomiast narzędziem dla pogłębienia przekazu o nowe treści wykraczające już poza świat materialny, w kierunku szerszej interpretacji znaczenia sacrum we współczesnej rzeczywistości.

Waldemar Marzęcki, prof. zw. architekt, urbanista, fotografik. Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Budownictw i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Autor czterech książek poświęconych współczesnej urbanistyce. Członek i były prezes szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor 42 wystaw fotograficznych, prezentowanych w Austrii, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Szwecji i Włoszech. W latach 70. i 90. współpracował ze Telewizją Polską, przygotowując czołówki komputerowe dla wielu programów telewizyjnych o zasięgu regionalnym i krajowym. W projektach artystycznych łączy fotografię z innymi dziedzinami sztukami: architekturą, urbanistyką, muzyką, teatrem, grafiką multimedialną, vizualartem i sztuką performatywną.

 

Oficjalna strona wydarzenia:

http://www.forma.zut.edu.pl/sacrumminus.php 

 

Zapraszamy serdecznie na wernisaż

PIĄTEK, 31 MARCA 2017, GODZ. 18.00

Galeria Architektów Forma, ZUT/WBiA

ul. Żołnierska 50, 71-210 Szczecin

Czas ekspozycji: 2017.04.01 do 2017.05.07

Wstęp wolny na wystawę i na wernisaż

16/03
2017

XIX Konkurs KOŁO na projekt łazienki

Rozpoczęła się 19. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki, którego partnerem jest SARP.
31/03
2017

Nagroda SARP Dyplom Roku dla Szczecina

Ogromnie nas cieszy, że Doroczna Nagroda SARP im. Z. Zawistowskiego za Dyplom Roku wędruje do Bartosza Wójcika za pracę Adaptacja doku pływającego PRC-1 na siedzibę teatru eksperymentalnego w Szczecinie.