Westival 2017

5 / 10 / 2017

Już w ostatni weekend października na szczecińskiej Łasztowni odbędzie się 11. edycja Westivalu.

Hasłem tegorocznego Westivalu będzie RESET, czyli moment, w którym zaczynamy od nowa, korzystając z zastanych możliwości. Pretekstem do westivalowego resetu będzie rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie Łasztowni. Będziemy resetowali przestrzenie, budynki i idee, poddając je krytycznemu recyklingowi.
Jak sprawić, by nowe otwarcie Łasztowni przyniosło Szczecinowi rozwój? Czego potrzeba, by poprzemysłowe „brownfields” zamienić w tętniącą życiem dzielnicę przy samym historycznym centrum miasta? Jakie wnioski płyną z doświadczeń londyńskiego King’s Cross Central, amsterdamskich Borneo i Javy, lyońskiego Confluence, genueńskiego Porto Antico, szanghajskiego Pudong, warszawskiej zajezdni przy Inflanckiej? Które z tamtejszych rozwiązań sprawdzą się w Szczecinie?
Przekonamy się już niedługo w czasie Westivalu.

Kuratorami tegorocznego Westivalu są architekci Natalia Szcześniak i Radosław Gajda, autorzy najpopularniejszego programu o architekturze w Polsce: „Architecture is a good idea”. Od trzech lat gromadzą przed ekranami dziesiątki tysięcy widzów, by razem z nimi odkrywać najciekawsze dzieła architektury i urbanistyki w Polsce i Europie. Walory realizacyjne Architecture is a good idea zaowocowały nominacją do Grand Video Awards 2015, a edukacyjne – do nagrody portalu O.pl 2017. Ich program został dostrzeżony także zagranicą – największy światowy portal Archdaily zaliczył go do 12 najlepszych kanałów architektonicznych na świecie.

Westival 27-29.10.2017 Łasztownia Szczecin

5/10
2017

Pomóżmy Beacie w powrocie do zdrowia

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia 
12/10
2017

Słowo wstępne Kuratora Westival 2017 RESET

Komu coś takiego się nie przytrafiło? Pracujemy, pracujemy, komputer działa coraz wolniej, wykonuje nasze polecenia z coraz większą opieszałością i nagle - zamiera. Naciskamy nerwowo mniej lub bardziej przypadkowe kombinacje klawiszy, podnosimy głos, oczekując jakiś ludzkich odruchów od obrażonej na nas maszyny. Wszystko na nic, zostaje tylko "opcja nuklearna" - w starszych komputerach był nawet taki mały guziczek: reset.